Britney Spears: ...Baby One More Time (1999)

16. února 2017 v 23:48 | administrátor |  POP

Abyste pochopili, Britney představovala v letech 1998 a 1999 něco jako Miley Cyrus, když ještě "byla" Hannah Montana. Nevinná a šestnáctiletá. Obrovský vzor pro děti a holky, co svoje šestnácté narozeniny oslavovaly s Britney. Britney byla velká Disney hvězdička, na Disney Channel vyrostila, to byla její škola. Na jejích koncertech jsou dívky ve věkovém rozmezí devět až sedmnáct let.

Na takové publikum ale musíte být zvlášť opatrní. Devítiletému děvčátku budete jen těžko zpívat o sexu. Jenže sedmnáctiletá holka má svýho kluka plnou hlavu a takovou písničku by si pouštěla v jednom kuse. A protože Britney by se nejraději rozdala všem, vzniklo album naivní, komerčně úspěšné album plné hitů a zajímavě řešených balad včetně jednoho coveru klasiky.

Myslím si, že tým Britney ji chtěl představit jako naivního, křehkého andílka. Nevinnou a cnostnou. Přesto její skladby a videoklipy sem tam dost skrytých sexuálních podtextů starším divačkám vyslaly. Jsem velká fanynka Britney, takže ji určitě nechci ve článku ničím, co říkám, hanit. Tohle jsou jen mé myšlenky, co mi běží hlavou, když poslouchám její debutové album....Baby One More Time


Úplně první skladba od Britney, úplně první videoklip. Kritiky byla ...Baby One More Time přijímána velmi vlažně, ale veřejnost po chytlavé písničce šílela. Videoklip byl natočen velmi odvážně, když si připomeneme, že Britney je v něm teprve mezi šestnácti, sedmnácti lety. Není proto divu, jak velkou pozornost a rozruch způsobil.
Od roku 1998, kdy píseň vyšla, se veřejnost dohaduje, co vlastně text písně zmamená - "hit me one more time" - "udeř mě ještě jednou?" Ani nápad, jak sama Britney po letech vysvětlila, skladba neměla podporovat násilí na ženách, ani žádné tvrdší sexuální praktiky. "Hit me" (nebo "hit me back") se v devadesátých letech používalo jako slangový výraz pro "cinkni/brnkni mi zpátky." Dneska bychom asi zpívali: "FaceTime me one more time." Každopádně zajímavá úvaha takhle na začátek. Nevinná šestnáctka v sexy školní uniformě zpívá text, co může žadonit o zavolání zpátky, nebo zmlácení. Jo, má to skrytý sexuální podtext, určitě. Jinak ale text pojednává o dívce, co se snaží dát svému bývalému příteli ještě jednu šanci.

(You Drive Me) Crazy


Britney o písni prohlásila, že se jedná o volné pokračování písně "...Baby One More Time:" ,,Má docela rychlé tempo podobné Baby One More Time, podobá se jí, jen je v ní víc rocku." Po roli studentky si Britney střihra ve videoklipu číšnici. ,,Celý koncept toho videa byl můj nápad," prohlásila, ,,přišlo mi fajn, aby se příběh odehrával v klubu, jsme hloupoučký čísnice a pak se rozprchneme, celý to začne a my jen tančíme." Píseň se objevila na sountracku filmu "Šílená jízda," proto se ve videoklipu objevila i jeho hlavní hrdinka, Melissa Hart (Sabrina mladá čarodejnice). A jasně, videoklip zase Britney startuje kariéru sexuálního idolu.

Sometimes


Klasická popová balada z devadesátých let a videoklip, co dokonale promítá tehdejší módou. Britney se tu konečně začala přestavovat jako ta nevinná, křehká, andělská a pannenská dívka, jako kterou si ji budeme po vydání videoklipu ještě dlouho pamatovat. Myslím, že tuto image vlastně nikdy neopustila.

Soda Pop


Duet s rapperem Mikey Bassie se opírá o základy sladkého, holčičího bubblegum popu. Myslím, že zvlášť tato píseň byla zaměřená na malé divačky zvyklé na Britney z pořadů pro děti. Mimochodem, Soda Pop je jedna z mých nejoblíbenějších na albu, i když se tvrdí, že "soda pop" je prý slangový název pro dealera kokainu. Snad píseň, co okouzlila v devadesátých letech tolik dětí, nemá takhle drsný skrytý podtext, když Britney zpívá, že "nemůže přestat."

Born To Make You Happy


U téhle romantické popové balady středního tempa se prý musel měnit několikrát text, aby nepůsobil na věk Britney příliš eroticky. Celý videoklip se odehrává ve snu spící Britney. Myslím, že jen z názvu písně mají všechny feministky radost. (Ne).

From the Bottom of My Broken Heart


Takový cajdáček o první lásce. Spíš mě ale zaujal videoklip, kdy Britney opouští domov i minulost, značí to podle mě určitě symbol její nové, nadcházející kariéry.

I Will Be There


Vpostatě veselá písnička, na kterou tancuje spousta dětí, ale i náctiletých holek dětském dni v roce 1999. Líbí se mi víc naživo, když je doprovázená nevinnými tanečky a bezstarostným poskakováním. Je to jedna z těch, ke kterým se na albu vrátíte.

I Will Still Love You


Další píseň pro vyspělejší posluchačky. Koncept CD i přijde stále stejný - zaujmout mladé posluchačky táhlými songy o lásce od andílka, nazpívat písničky, co budou líbit dětem a zároveň vydat dva chytlavé hity, co trochu pobouří a nakopnou veřejnost, aby o albu začala mluvit.

Deep in My HeartA jak vidíte, vymyšlené je to dokonale. Včetně hlasu Britney, který jí zajistil velkou pozornost a oblibu. Tohle není její přirozený hlas, zpívat a silným hlasem Britney umí, tohle se ale na album a k její image hodí víc. A prodává to. A mě se to líbí. I když to možná ničí hlasivky, Britney v rádiu díky tomu poznáte i přehranou pozpátku.

Thinkin' About YouNa můj vkus má CD možná příliš písniček. Každopádně propadák není žádná, jen mě v roce 2017 délka nebo podobnost některých skladeb trochu začíná nudit. Každopádně musím na druhou stranu ocenit celistvost CD, Britney žánrově nepřeskakuje. Což ano, je to dobře, ale spoustu skladeb podle mě za pár let už z pomyslného šuplíku na koncertech nevytáhla. Celý koncept tedy drží v bubblegum popu a milostných popových baladách. Thinkin' About You je takový mix obojího a Britney tu předvádí zajímavé psí kusy. Je to takový bělošský odvaz a líbí se mi. Svou hravostí mi připomíná I Will Be There a Soda Pop.

E-Mail My HeartKlavírní začátek mě na albu upřímně překvapil a celý koncept mi připomněl songy Whitney nebo Janet z devadesátých let. Tenhle song by se dal považovat za jeden z vážnějších, i když v dnešní době by se stejně píseň jmenovala pravděpodobně "Facebook My Heart" nebo "Tweet My Heart." Tenhle počin se mi dost líbí, dal by se zpracovat se sbory, jen s klavírem, je v něm spousty materiálu a potencionálu na skvělé remixy a covery.

The Beat Goes OnZajímavý beat, v dnešní době velmi oblíbený v trapových remixech. Alespoň mi je připomíná. A pokud se nemýlím, skutečně se jedná o cover stejnojmenné skladby od ikonické dvojice Sonny and Cher. Tohle je jen hravější verze pro děti původně neotesanějšího a méně učesaného materiálu. Moc se mi cover líbí.

I'll Never Stop Loving YouTohle je dobrá skladba na závěr show. Nebo si ji umím představit hrát v momentě, kdy se Britney mezi skladbami převléká a pódium "zeje prázdnotou." Nebo když publikum čeká na přídavek. Nebo k titulkám romantického filmu. Nebo kdybych chtěla být hodně sentimentální a začala se utápět v slzách a vrhala dlouhé pohledy z okna kvůli každé vzpomínce. Vlastně je to dojemná skladba, baládka, co má v sobě hodně potencionálu. I v dokumentu o naší hvězdě si ji umím předtstavit.

Autumn GoodbyeTrefně pojmenovaná poslední skladba. Líbí se mi její střední tempo, balady na tomhle albu vás vlastně nemají prvoplánově rozbrečet, jen dostat do takové sentimentálnější nálady. Proto se v nich stále drží takový young spirit. Tahle písnička na závěr je milá. Působí na mě mile. Umím si představit, že i dnes by si ji stálí fanoušci vychutnali.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Siginitou Siginitou | Web | 17. února 2017 v 17:17 | Reagovat

Ona umí krásně zpívat, to se musí nechat :-)

2 Brookelle Brookelle | Web | 12. června 2017 v 13:53 | Reagovat

Jejda, tak tohle mě moc potěšilo, že někdo píše o jejím prvním albu :) Tohle album mám moc ráda a jsem ráda, že se na něj nezapomnělo! ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama